Monitorizare de presă

Căutare

Cuvânt cheie

Organ:

Tematica:



Numele cotidianului: Krónika
Anul şi data apariţiei: 08.09.2007
Tematica: legea învăţământului – predarea limbii române ca a doua limbă
Categoria articolului: editoriale
Autorul articolului: Kovács Zsolt, Rostás Szabolcs
Titlul articolului: Băsescu oktatási reformja
Acces online: https://www.kronika.ro/nd.php?name=Sh&what=13920


Az államfő szerint idegen nyelvként kellene tanítani a román nyelvet a magyar diákoknak.


Traian Băsescu államfő tegnap olyan oktatási rendszer bevezetésére tett javaslatot, amely alapján a romániai magyar diákok idegen nyelvként tanulnák az állam nyelvét. Az elnök Kovászna megyei magánlátogatása során újságírókkal folytatott háttérbeszélgetésen tette a szenzációsnak is nevezhető javaslatot, amelyet mindeddig határozottan elutasítottak a bukaresti oktatásügyi minisztérium illetékesei.

A Kovászna fürdővárosban tartózkodó Băsescu tegnap elmondta, a székelyföldi megye lakosaival folytatott megbeszélése során elsősorban a magyar diákok románnyelv-oktatásának ügye került terítékre. „A polgárok két kifogással éltek. Egyrészt azzal, hogy szakképzett romántanárok helyett nagyon sok a helyettesítő pedagógus, továbbá felhívták a figyelmemet arra, hogy a vidéki származású, kizárólag magyarul beszélő gyerekek olyan elbánásban részesülnek az iskolákban, mintha ismernék a román nyelvet” – számolt be tapasztalatairól az államfő, olyan speciális oktatási rendszer meghonosítására téve javaslatot a romániai magyar gyermekek számára, amelynek során a diákoknak idegen nyelvként oktatnák a románt. Az államelnök szerint egyértelmű, hogy nem lehet a román nyelvet ugyanúgy oktatni a magyar diákoknak, mint azoknak, akik már életük első hét évében otthon elsajátították azt. Băsescu hozzáfűzte: véleménye szerint ezt a rendszert „a nulláról”, tehát már az I–IV. osztályos elemi oktatástól alkalmazni kellene, ezen túlmenően pedig az is szükséges, hogy a pedagógus mindkét nyelvet beszélje.

Traian Băsescu államfő sepsiszentgyörgyi kijelentése szemléletváltáshoz vezethet a hazai oktatásügyi rendszer kidolgozásáért felelős illetékesek körében, akik mindeddig lesöpörték az asztalról az erdélyi magyar politikai, valamint civil-szakmai szervezetek részéről érkező igényt. Lászlófy Pál, a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetségének (RMPSZ) elnöke lapunktól értesült az államfő által szorgalmazott intézkedésről, és meglepetésének adott hangot ennek kapcsán. „Úgy tűnik, az állami intézmények képviselői kezdenek érzékennyé válni a romániai magyarság részéről régóta érkező javaslatra” – kommentálta az államfő kijelentését Lászlófy Pál. Az RMPSZ elnöke emlékeztetett arra, hogy a szervezet nemrég juttatta el a bukaresti oktatásügyi minisztériumnak azt a tantervjavaslatot, amely többek között azt célozza, hogy a kisebbség soraiból származó gyermekeknek ezentúl ne anyanyelvként tanítsák az állam nyelvét. A tudományos munkát egyébként a Balázs Lajos csíkszeredai egyetemi tanár, a Sapientia – Erdélyi Magyar Tudományegyetem román– angol tanszékének vezetője által irányított pedagóguscsoport dolgozta ki. „Korábbi javaslatunkban még éppen az a formula szerepelt, amelyet most Traian Băsescu használt, vagyis hogy a magyar gyermekek idegen nyelvként tanulják a románt. Csakhogy a román pedagógusok felhorkantak ezen a szóhasználaton, emiatt úgy módosítottuk, hogy számukra ne anyanyelvként oktassák az állam nyelvét” – nyilatkozta lapunknak Lászlófy Pál. Sze-rinte az erdélyi magyar diákok – különösen a tömbmagyarságban élők – sohasem fognak megtanulni a jelenlegi rendszer közepette románul, és a vizsgákon is hátrányba kerülnek többségi társaikkal szemben.

Vége a diszkriminációnak?

Mint ismeretes, a magyar diákok románnyelv-oktatásával kapcsolatosan az Országos Diszkriminációellenes Tanács (CNCD) már tavaly megállapította, hogy a jelenlegi tanügyi rendszer nem biztosítja az esélyegyenlőséget a kisebbségi diákoknak a román nyelv elsajátításához. A testület azt a beadványt véleményezte pozitívan, amelyben az aláírók sérelmezik, hogy a magyar diákoknak nem tanítják idegen nyelvként a románt, és a vizsgákon is a román anyanyelvű diákokkal azonos elbírálásban részesülnek. A CNCD-hez Hantz Péter és Kovács Lehel, a kolozsvári Babeş–Bolyai Tudományegyetem volt, valamint Szász Csaba jelenlegi adjunktusa, Lászlófy Pál RMPSZ-elnök, Péntek János, Szilágyi N. Sándor és Vekov Károly egyetemi oktató, Török Ferenc, Kolozs megye volt főtanfelügyelő-helyettese, valamint Sógor Csaba szenátor és Toró T. Tibor parlamenti képviselő fordult panasszal. A dokumentum értelmében habár az I–IV. és az V–VIII. osztályos diákoknak külön román nyelv és irodalom tananyagot dolgoztak ki, a képességvizsgán a román diákok számára kidolgozott kritériumoknak kell megfelelniük. Gimnáziumi szinten nincs különbség a román és más anyanyelvű diákok román tananyaga között, és az érettségi vizsgán is azonos a mérce. Ráadásul az érettségin elért gyengébb osztályzat az egyetemi felvételin is hátrányt jelent. Az aláírók szerint ez diszkriminációnak minősül, ugyanis egy idegen nyelvet nem lehet anyanyelvi szinten elsajátítani. Noha tavalyi határozatában a diszkriminációellenes testület kerülte a diszkrimináció kifejezését, azt javasolta az oktatási minisztériumnak: hozzon létre szakbizottságot, és találja meg a legmegfelelőbb módszert arra, hogy a kisebbségekhez tartozók elsajátíthassák az állam nyelvét, és az esélyegyenlőség elve se csorbuljon. A CNCD döntését különben nem befolyásolta, hogy az oktatási minisztériumtól kapott véleményezés szerint a jelenlegi oktatási rendszerben nem éri hátrányos megkülönböztetés a magyar tanulókat, sőt a képviselőház tanügyi bizottsága leszögezte: „a román nyelv elsajátítása prioritás kell hogy legyen”.

Mellőzve érzi magát a prefektus

Băsescu kijelentésével egy időben György Ervin háromszéki prefektus tegnap nemtetszését fejezte ki amiatt, hogy egynapos késéssel, akkor is csak a sajtóból értesült Traian Băsescu ismételt kovásznai látogatásáról. „Az lett volna a helyes, ha az államelnöki hivatal értesít a látogatásról, hogy tudjam, mi történik a megyébe. Még akkor is, ha az államfő magánlátogatáson van, és csak a Demokrata Párt helyi vezetőivel találkozott” – hangoztatta György Ervin. Kovászna megye prefektusa ugyanakkor cáfolta az államfő kijelentését, miszerint országos szinten Háromszéken lennének a legrosszabb utak. György Ervin elismeri ugyan, hogy a megyében rosszak az utak, de szerinte a dél-romániai megyékben a háromszékihez hasonló mértékben elavult az infrastruktúra. Emlékezetes, hétvégi Kovászna megyei körútja után Traian Băsescu hétfőn este visszatért a megyébe, kedden reggel újra Bukarestbe utazott, hogy jelen legyen Winkler Gyula informatikai miniszteri eskületételén, majd kedden este újfent berendezkedett a Kovászna-fürdői protokollvillában, ahol péntekig kíván maradni.

  • Despre baza de date

Centrul de Documentare ISPMN a iniţiat un proiect de monitorizare a presei pe tematica reprezentării minorităţilor naţionale. În cadrul proiectului sunt monitorizate versiunile online ale mai multor cotidiane naţionale, atât în limba română cât şi în limba maghiară.

În munca de colectare a materialelor beneficiem de aportul unui grup de studenţi ai Universităţii Babeş-Bolyai, Facultatea de Sociologie şi Asistenţă Socială, fapt ce ne oferă posibilitatea unei dezvoltări continue a bazei noastre de date.

Proiectul de monitorizare a presei doreşte să ofere celor interesaţi, posibilitatea de utilizare a acestei baze de date  în viitoare analize.